August 11, 2023

17 darmowych pomysłów matematycznych na powrót do szkoły, aby uczniowie byli zachwyceni matematyką i nie tylko...

Szukasz ciekawych pomysłów na zajęcia matematyczne na powrót do szkoły, pierwsze lekcje matematyki lub wakacyjne zajęcia?...Czytaj dalej!

Początek roku już niedługo. Jak wszyscy wiemy, pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Chcesz, aby Twoi uczniowie byli podekscytowani nowym rokiem szkolnym? Dodaj trochę koloru i pozwól im odkrywać piękno matematyki poprzez poznawanie innych uczniów, nauczyciela i pracę zespołową.


Moje ulubione pomysły matematyczne na powrót do szkoły:

1. Zasady klasowe w innej wersji :)?

DARMOWE Math Doodles: Mistakes Allow Thinking to Happen! Matematyka po angielsku. Skorzystaj z tej wersji do druku, aby przedstawić swoje oczekiwania na efektywny nowy rok szkolny.

Uczniowie mogą dowolnie pokolorować i wkleić do zeszytu.


2. Pozwól im się poznać za pomocą matematycznego kolorowego "szyfru".

DARMOWE. Matematyka o mnie – Złota Spirala Fibonacciego. Uczniowie piszą fakty o sobie, na przykład, ile mają rodzeństwa, a następnie tworzą zadania matematyczne, których wyniki są informacjami o nich. Następnym krokiem jest stworzenie kolorowej „Złotej Spirali” na podstawie ich odpowiedzi i instrukcji. Na koniec inny uczeń musi rozwiązać zadania i dopasować kartę „Matematyka o mnie” do rysunku, aby znaleźć imię tej osoby.

To świetny sposób na poznanie się uczniów i powtórkę umiejętności matematycznych. Dla każdej grupy wiekowej – w zależności od wybranego tematu zadań (np. dodawanie, ułamki dziesiętne, pierwiastki…). Tutaj znajdziesz darmowy materiał do pobraniawydrukowania.


3. Sprawdź ten Math & Art Projekt: Hexaflexagon: Matematyka o mnie.

Uwielbiam ten DARMOWY STEAM-owy projekt na pierwsze lekcje matematyki. Uczniowie wymyślają zadania matematyczne, których wyniki pokrywają się z informacjami o nich i tworzą kolorowe sześciokąty-Hexaflexagons na podstawie swoich odpowiedzi i instrukcji kolorowania.


Po sprawdzeniu nauczyciel rozdaje uczniom karty „Matematyka o mnie”. Każdy otrzymuje kartę innej osoby, aby rozwiązać zadania, dopasować ją do sześciokąta i znaleźć imię tej osoby. 

To świetny sposób na poznanie się dzieci i powtórkę umiejętności matematycznych. Dla każdej grupy wiekowej – w zależności od wybranego tematu zadań (np. dodawanie, ułamki dziesiętne, pierwiastki…). Pobierz go tutaj. 

Sprawdź filmik tutaj.

4. Zagraj w matematyczną grę.

Sprawdź tę niesamowitą grę matematyczną "Poznajmy się" z 68 kartami "Fakty o Tobie w liczbach" i 24 kartami tematów matematycznych (możesz wybrać tylko karty dostosowane do poziomu Twojej klasy). Uczniowie losują karty, piszą o sobie fakty, na przykład, ile mają rodzeństwa, a następnie tworzą zadania matematyczne, których wyniki są informacjami o nich. Druga osoba lub zespół musi znaleźć odpowiedź.


Następną grą jest Ryzyko. Możesz stworzyć własną grę z dowolnego przedmiotu i dla dowolnej grupy wiekowej. W grze znajdują się 24 karty zadań (podzielone na 4 grupy pytań o wartości 1, 2, 3 lub 4 punkty), karty koła ratunkowe i karty punktów bonusowych (x2, x3, x4).

Jeśli Twoja odpowiedź jest prawidłowa, Twój zespół zdobędzie tyle punktów, ile warte jest pytanie. Możesz użyć karty punktów bonusowych, aby pomnożyć swoje punkty za to pytanie przez wybraną stawkę. Jeśli Twoja odpowiedź jest nieprawidłowa, Twój zespół straci tyle punktów, ile warte jest pytanie lub ile warte jest pytanie pomnożone przez wybraną stawkę (jeśli użyłeś karty punktów bonusowych). 

Inne darmowe gry, które możesz wykorzystać to: Gra z Tabliczką Mnożenia jako pole, gra z dodawaniem liczb dwucyfrowych "101 i odpadasz"Matematyczna Loteria (z dowolnego tematu) lub Wojna (gra karciana) Liczby Całkowite.

Potrzebujesz dwóch kości do gry z liczbami 1-10 na każdą parę uczniów. Łatwiejsza wersja – zestaw kości z liczbami 1-6. Talia kart przyda się do wojny z liczbami całkowitymi ;)


5. Stwórz klasowy projekt Math & Art

Darmowy projekt Math & Art: Kwadratura kwadratu. Czy można stworzyć jeden duży kwadrat z 21 różnych kwadratów? Uczniowie mogą połączyć tę łamigłówkę z tworzeniem pięknej matematycznej dekoracji.

 

Ten projekt zawiera 3 wersje.

#1 Każdy uczeń rysuje jeden z 21 różnych kwadratów o długościach boków podanych w tabeli.

#2 Uczniowie wycinają 21 kwadratów z tekstem “Individually unique, together complete.” lub “Everyone is different, and together we can create something beautiful.”.

#3 Kwadraty bez tekstu.

Jeśli masz inną liczbę uczniów, możesz rozdzielić te 21 kwadratów według własnego uznania lub zrobić 2 wersje. Uczniowie kolorują, wycinają swoje kwadraty (mogą dodać wzory) i układają je (sklejają) w 1 duży kwadrat 112×112. Tutaj znajdziesz darmowy materiał do pobrania i wydrukowania.


6. Wypróbuj również darmowy Geometryczny Projekt: Serca Op Art.

Stwórz geometryczne serce z kwadratu i połówek koła, wybierz styl op-art i połącz 13, 27 lub 46  serc w 1 duże serce, aby stworzyć piękną matematyczną dekorację. 


Darmowe szablony z instrukcją do pobrania. Zobacz filmik tutaj.


7. Pobaw się symetrią z imionami.

Stwórz piękne symetryczne prace, które powstają z imion uczniów. Zobacz filmik, który pokazuje jak to zrobić. 

Oto łatwiejsza opcja! Symetria względem prostej - symetryczne stworki z imion.

Złóż kartkę wzdłuż na pół. Po jednej stronie napisz swoje wielkie imię ołówkiem tak, aby dół napisu znajdował się na zagięciu (przy linii środka). Popraw markerem i odbij przy szybie - stwórz lustrzane odbicie, otwórz je i zaprojektuj swojego stworkadodaj oczy i kolory:)


8. Stwórz kolorowe tabliczki z imionami.

Mierzenie i rodzaje kątów w Twoim imieniuJeśli Twoi uczniowie nie lubią geometrii, koniecznie sprawdź ten darmowy projekt łączący matematykę ze sztuką. Pobierz filmik tutaj.


Projekt: Moje "pikselowe" imię. Jakie pole ma moje imię? Uczniowie mogą również użyć kartki w kratkę do zaprojektowania swoich imion w pikselach i obliczenia pola ich imion.



 Ze starszymi uczniami możesz zrobić trudniejszy projekt: "Pola figur złożonych – moje imię. Perspektywa jednopunktowa." Uczniowie muszą zastanowić się, jak zaprojektować swoje imię tak, aby później móc je podzielić na figury, których pola potrafią obliczyć, jak kwadraty, prostokąty, romby, równoległoboki, trójkąty, trapezy i koła. Zobacz filmik tutaj.



9. Wykorzystaj piękno fraktali.

Narysuj Fraktal Trójkąt Sierpińskiego na papierze izometrycznym:) Możesz wykorzystać ten DARMOWY szablon i zacząć od narysowania trójkąta równobocznego o boku 24 jednostek.

Podziel ten duży trójkąt na 4 małe identyczne trójkąty, łącząc środki jego boków. Powtórz tę samą procedurę do wszystkich powstałych trójkątów poza środkowym. Powtórz.


Możesz także sprawdzić inne moje projekty z fraktalami: Płatek śniegu Kocha (filmik),





10. Parkietaże, Tesselacje.

Wykorzystaj moje DARMOWE szablonyParkietaż Jesienny Liść.



lub użyj nowo odkryty matematyczny kształt w swojej klasie - Kapeluszu Einsteina (BEZPŁATNE szablony).

Każdy uczeń wycina i koloruje swoją część. Wszystkie elementy idealnie łączą się ze sobą, tworząc piękną dekorację drzwi lub tablicy.


11. Sprawdź  DARMOWY projekt: Twoja sałatka owocowa – ułamki dziesiętne.

Chcesz spróbować nauczania projektowego? Zacznij od tego projektu. Bierzesz udział w konkursie na najlepszą sałatkę owocową. Użyj swojej wyobraźni, aby zaimponować ekspertom, ale pamiętaj, że masz ograniczony budżet i musisz spełnić podane wymaganiaNa potrzeby tego konkursu owoce sprowadzono z całego świata. Na zakończenie projektu uczniowie muszą narysować swoją sałatkę.

Pobierz go za darmo tutaj. A może chcesz wypróbować go w wersji po angielsku? -> Darmowy projekt, który jest wykorzystywany w amerykańskich szkołach. Chcesz więcej? Sprawdź ten zestaw projektów matematycznych.


12. Zobacz, co mówią PROCENTY o Tobie.

Możesz użyć ten projekt jako wprowadzenie lub powtórzenie do obliczania procentu danej liczbyMożesz wybrać 1 z 3 opcji: „CECHY CHARAKTERU”, „JEDZENIE I NAPOJE” lub „MÓJ DZIEŃ”, lub użyć pustego szablonu i ustalić dowolne zasady. 

Uczniowie muszą pokolorować pikselową sylwetką zgodnie z wybranymi procentami i cechami charakteru (lub jedzeniem i piciem, lub czynnościami), które ich opisują, upewniając się, że ich suma wynosi 100%. 

Muszą zamienić każdy procent na ułamek zwykły i dziesiętny oraz obliczyć, ile kwadratów muszą pokolorować wybranym kolorem, aby zamalować określony procent sylwetki dla każdego wyboru. Zobacz filmik tutaj.


13. Zrób zdrapki matematyczne.

Mój DARMOWY szablon (Zdrapki matematyczne z liczb całkowitych:)) jest przygotowany do wydruku na formacie A4 z użyciem kwadratowych naklejek-zdrapek 2 x 2 cm. Jeśli masz inny rozmiar naklejek, możesz zmienić rozmiar kwadratów. Możesz zmienić zadania na własne

Edytowalny szablon znajdziesz tutaj. Zobacz filmik.


14. Coś dla starszych uczniów? Czy jestem jak π (Pi)?

Ten projekt może być wykorzystany w szkole ponadpodstawowej, ale także w szkole podstawowej. Zawiera układ współrzędnych biegunowych, ale uczniowie nie muszą go znać, aby wykonać to zadanie. Uczniowie zaznaczają i łączą punkty, w których przecina się wskazana linia i numer okręgu odpowiadający każdej cyfrze liczby Pi.

Następnie czytają π-stwierdzenia i zaznaczają punkty w zależności od tego, jak bardzo zgadzają się z każdym stwierdzeniem. W rezultacie otrzymują 2 wykresy: Pi i ich własny. Rysunek każdego ucznia będzie miał niepowtarzalny kształt. Uczniowie mogą dowolnie pokolorować swoje projekty. Zobacz filmik.

 DARMOWY projekt - okrągła panorama miasta Pi.


15. Zmień swoją klasę w Escape Room.

Napisz zakodowaną wiadomość w postaci ułamków zwykłych i dołącz sekretny kod (DARMOWY), aby można było ją odkodować. Uczniowie również mogą wysyłać wiadomości do siebie. Pobierz stworzony przeze mnie generator kodu w Excelu. Zobacz filmik, jak szybko stworzyć z jego pomocą kartę pracy i użyj mojego szablonu w PowerPoint.

Tutaj DARMOWA karta do tego samego kodu - jesienne ułamki.

Sprawdź również moje Escape Room-y WEHIKUŁ CZASU (ułamki zwykłe lub odkrywanie praw działań na potęgach). Naukowcy z pobliskiego uniwersytetu testowali prototyp wehikułu czasu. Zgłosiłeś/aś się na ochotnika do przetestowania prototypu i podróży w czasie do przyszłości. W trakcie testowania pojawił się PROBLEM! 
Podczas podróży w czasie naukowcy odkryli usterkę i utknąłeś/ęłaś w pętli czasu na lekcji matematyki. Jeśli nic nie zrobisz, zostaniesz tutaj na zawsze (na lekcji matematyki). W wyniku usterki teraźniejszość pomieszała się z przeszłością.

Musisz skupić się na elementach z przeszłości, ponieważ one pozwolą ci odkryć wskazówki.


A może coś dla młodszych uczniów? Escape Room do druku Wehikuł Czasu Pana Kleksa (DARMOWY).


16. Zaskocz uczniów magią matematyki.

Zobacz filmik: Jak zamienić 2 "okręgi" w 1 kwadrat wykonując tylko 2 cięcia? 


17. Poznaj swojego nauczyciela. Liczby w przebraniu: tajna tożsamość Twojego nauczyciela matematyki.

Idealne (DARMOWE) matematyczne wyzwanie na pierwszy dzień szkoły! Możesz użyć moją wersję z kolejnością wykonywania działań, ułamkami zwykłymi i dziesiętnymi oraz liczbami całkowitymi lub możesz zmienić zadania i odpowiedzi na własne, jeśli chcesz. 

Uczniowie otrzymują tajemniczy list i zakodowane arkusze pozostawione przez dyrektora szkoły, który zniknął w tajemniczych okolicznościach. List ujawnia, że osoba podająca się za ich nauczyciela matematyki może być oszustem, a jedynym sposobem na potwierdzenie tożsamości nauczyciela jest rozwiązanie serii matematycznych zadań. 

Każde z 8 zadań ma na celu ujawnienie faktu o prawdziwym nauczycielu, np. ulubiony kolor, ulubiona liczba. Po rozwiązaniu zadań i odkryciu faktów uczniowie mają za zadanie przedstawić je w formie graficznej na specjalnie przygotowanym arkuszu.


Stwórz mapę skarbów! Można to połączyć z wieloma różnymi pomysłami. Może prowadzić do ukrytych zadań dla uczniów;) Jak sprawić, aby papier wyglądał na stary i brudny? Filmik 😀

<<OFERTA SPECJALNA>> Szukasz pomysłu na innowację na lekcjach matematyki? Chcesz zachęcić uczniów do aktywnego udziału w lekcjach? Koniecznie sprawdź ten ZESTAW. Nauczanie Oparte na Projektach (PBL) projekty Math & Art (matematyka i sztuka) dla kl.5-8. Zestaw 40 projektów. Zaoszczędź 30% kupując ten pakiet! Każdy projekt to tylko 4,19 zł!


Chcesz otrzymywać więcej takich pomysłów? Zapisz się do newslettera strony Inspire Math Matematyka!

* Klikając w przycisk wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celu otrzymywania e-maili o darmowych materiałach, nowościach i promocjach. W każdej chwili możesz się wypisać. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

No comments:

Post a Comment

Copyright © Inspire Math Matematyka , Blogger